PARKE NEDİR ?

Parke, yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama malzemesidir. Doğal bir malzeme olması nedeni ile parke zemin kaplamaları günümüz yapım işlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

Laminant Parke 

Laminat parke, yapay malzemelerle üretilen bir parke çeşididir. Bu parke çeşidi, yapay reçine çözeltisi emdirilen kağıtların üst üste konarak, sıcak preslerde sıkıştırılmasıyla elde edilir. Sıklıkla kullanılan alanlarda ve ıslak zeminlerde sudan, lekeden etkilenmemesi sebebiyle günümüzde sıklıkla tercih edilen parke çeşididir. Laminant parkenin diğer parke çeşitlerine göre diğer bir avatajı da montajının kolay olmasıdır. Daha kolay sökülüp takılır, temizliği de kolaydır. Nemli bir bezle silmek yeterli olacaktır. Fakat renk ve doku aşamalarına sebebiyet vermemesi için deterjan kullanmadan ılık veya sirkeye batırılmış bir bezle baskı yapmadan laminant parkeyi silmeniz daha doğru olacaktır. Böylece parkenin rengini korumuş olacaksınız. Yapay olmasından dolayı diğer parke çeşitlerine göre daha uygun bir fiyata sahiptir. Bütçeyi zorlamadan şık görünümlü parke isteyenler için ideal bir seçimdir.

 

Laminant Parke Yapısı

 

 

Lamine Parke

Lamine parkeler, iki veya üç katmandan oluşan bir parke çeşididir. Alt zeminden üste doğru ağacın değerliliği artmaktadır. En alt katman talaş tabakadan oluşur. İki katmanlı lamine parkelerde talaş tabakadan oluşan katman üzerine doğal ahşaptan üretilmiş üst tabaka yapıştırılır. Üç katmanlı lamine parkeler ise, talaş tabakadan oluşan en alt tabakanın üzerine doğal ahşaptan üretilmiş bir orta tabaka ve bunun da üzerine yine aynı şekilde doğal ahşaptan üretilmiş üst tabaka yapıştırılarak elde edilir. Bu özelliği ile lamine parke fiyatı, laminat parkeye göre daha yüksektir. Lamine parkeler laminant parkelere göre daha hassastır. Nem ve sudan çok çabuk etkilenirler; çünkü tamamen organiktirler. Zeminde şişme meydana geldiğinde parkeler sökülüp tekrar takılmalıdır.

 

Lamine Parke Yapısı

 

 

Masif Parke

Tamamen doğal olarak üretilen masif parke tek bir ağaçtan elde edilir. Döşeme süresi ve bakımı diğer parke çeşitlerine oranla daha uzun ve zahmetlidir. Fakat diğer parke çeşitlerine oranla en uzun ömürlü ve en dayanıklı parke çeşididir. Masif parke uygulanacak zemin düz olmalıdır. Parkeyi uyguladıktan sonra 2 defa zımparalama işlemi yapılır Laminat parke ile masif parke hemen hemen aynı kalınlıktadır. Bu parkede dikkat edilmesi gereken tek şey suyla temas etmemesi gerektiğidir. O yüzden temizliğin ısak lbezle yapılmaması gerekir.

 

PARKELERİN KORUNMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

1 - Zemininize zarar verebilecek nem, kir ve döküntülerin yanında diğer aşındırıcı maddelerden korumak için dış kapınızın önüne mutlaka paspas serin.

2 - Zemini silerken hafif nemli bez kullanın, tamamen ıslatmayın ve zemini sıvı maddelerden olabildiğince uzak tutun.

3 - Çizilmeler ya da sürtünmeleri azaltmak için mobilyanız üzerinde onaylı ya da bilinen zemin koruyucular kullanın.

4 - Ahşap parkeler güneş ışınlarından doğrudan etkilenir ve renginde solma ya da kararmaya maruz kalır. Perdelerinizi kapalı tutun ve güneş ışınlarının doğrudan ahşap parke ile temas etmesini engelleyin. Parkenizin sürekli güneş ışınlarına maruz kalmaması için mobilyalarınızın düzenini de değiştirebilirsiniz.

5 - Uzun tırnaklı büyük evcil hayvanlarınızı ve ince topuklu ayakkabılarınızı, ahşabı çizebileceği ve zarar verebileceği için parkeli zeminden uzak tutun.

6 - Ağır mobilyalarınızı ya da gereçlerinizi hareket ettiriyorsanız parkeli zemin üzerinde hiçbir zaman kaydırmayın.

7 - Mobilyalarınızın ayaklarına keçe takın.

8 - Parkenizin üzerinde, yoğun trafikli alanlarda halı ya da kilim kullanmaya özen gösterin.

9 - Bütün yıl boyunca oda sıcaklığı ve nemini kontrol altında tutun. Sıcak ve nemli havalarda rutubet giderici ve çok kuru havada ise rutubet sağlayıcı kullanın.

 

PARKE ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR 

■ Firmanın parke konusunda kaç yıllık deneyimi var araştırılmalıdır.

■ İnsanlar zemin kaplamasını ömürlerinde bir veya iki defa yaptırdıklarından dolayı parke konusunda gerekli tecrübeye ve bilgiye sahip değildirler. Bu nedenle çevremizde parke yaptırmış olan kişilere, parkelerini hangi firmanın yaptığı mutlaka sorulmalı ve referanslara göre hareket edilmelidir.

■ Firmanın müşterilerine sunduğu çeşit, kalite, renk ve alternatiflerin zenginliği önemlidir, size sunum yapan firmanın işini bilerek yapması, güvenirliliği ve yenilikçiliği dikkate alınmalıdır.

■ Satın alınan özellikle laminat ürünlerde, insan sağlığı açısından tehlikeli olmayan dünya sağlık örgütü mavi melek belgeli kanserojen madde formaldehit içermeyen parkeler tercih edilmelidir.

■ Alerjik olmayan antibakteriyel bakteri ve mikrop barındırmayan mikroban antibacterial surface ve elektrik yükünü çeken antistatic surface belgeli parkeler tercih edilmelidir.

■ Özellikle laminat parkelerde parafinli clic sistemi sayesinde uzun kullanım açısından hem alt ve hem de üst yüzeye su ve nem geçişi önlenmiş parkeler tercih edilmelidir.

■ Tüm ürünlerde paket üzerindeki garanti belirli bir oda sıcaklığındaki raf ömrü garantisidir. Yani döşeme yapıldıktan sonraki garanti değildir, buna dikkat edilmelidir.

■ Parke uygulaması yapacak olan firmanın masif, lamine ve laminat parkenin özelliğine göre kullanım alanları hakkında bilgi vermesi önemlidir. Örneğin; laminat parkenin yüzey aşınma kat sayılarına göre evler, ofisler ve yoğun trafikli restaurant , banka , hava limanı ve bunun gibi oluşuna göre ayırıyor mu? dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki ;  ülkemizde aşınma kat sayısı düşük olan laminat parkelerin yanlış uygulama yapan zeminlerde döşenip bir yıl gibi sürede değiştirildiği, dövizin ve emeğin boşa gittiği çok örneği vardır.

■ Montajı yapılacak parkelerin 48 saat önceden, döşeneceği mekana getirilip, montaj gününe kadar bekletilmesi gereklidir.

■ Kullanılan aksesuarlar müşteriye geniş kapsamlı sunuluyor mu? Süpürgeliklerin ebatları, bitiş, dilatasyon geçiş, eğimli alüminyum profillerinin bilinçli şekilde kullanılması önemlidir. Bazı firmalar parke içinde fiyat vermekte olduğu halde, profil kullanmamaktadır. Özellikle buna dikkat edilmelidir.

■ Firma montaj sonrasında herhangi bir sorunda servis konusunda güvence veriyor mu?

■ Firma ürünün bakımı, temizliği ve korunması yönünde ürünler sunuyor mu?

Çünkü bugün ülkemizde parke pazarında çok değişik kalitede ve fiyatlarda ürünler bulunmaktadır.

Tüketiciler, yukarıda sıralanan maddelerin fiyatlarının önemli ölçüde kaliteye göre değiştiğini göz önünde bulundurmalıdırlar. Kullanıcı, estetik beklentilerinin kabusa dönüşmemesi, finansal zarara uğramaması, seçtiği yer döşemesinin uzun yıllar sorun çıkarmaması için çalışacağı firmanın kalitesinden ve uzmanlığından emin olmalıdır.

 

YAPIŞTIRMA PARKELERDE ZEMİN HAZIRLIĞI

> Parke şapı nehir kumundan tercih edilmelidir. Deniz kumu tuzlu ve nemi bünyesinde tuttuğundan tercih edilmemelidir.

> 1 m3 kumun içine 8 torba 400 dozlu çimento karıştırılarak çelik mala ile parlak şap olacak şekilde perdahlanır. Şap perdahlanırken çimento serpilerek yapılmaz.

> Şap atılırken yüzey düzgünlüğü çok önemli olup itina ile atılmalıdır.

> Parke şapı atıldıktan sonra kurumaya bırakılır üzerinde herhangi bir maksat için harç hazırlanmamalıdır.

> Parkelerin nem derecesi dünya standardı % 8-10 dur. Bunun için şap 3 ay bekletilerek döşeme yapılabilir.Yani şapın çok iyi kuruması gerekir.

> Parke döşemeden önce zemin çok iyi temizlenmelidir. Kireç, harç, boya damlaları olmamalıdır.

> Şap tarif edilen şekilde değil ise tahta mala perdahlı , pürüzlü, yüzey düzgün değilse, süpürüldüğünde tozuyor ise döşeme yapılmamalıdır. Sistre tozu özel tutkal ile karıştırılıp, kıvamlı bir macun elde edilip çelik mastarla beton zemine serilerek ince bir tabaka elde edilir.Bir hafta bekledikten sonra döşeme yapılır.

 

PARKE DÖŞEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

■ Parke döşenecek zeminin çok düzgün ve kuru olması gerekir.

■ Parkenin döşeme seçimi yüzer sistem, şap üzerine yapıştırma ve dilme üzerine çakma olmak üzere üçe ayrılır. Dairenin ısıtma sistemine göre.yerden ısıtma, petekli ısıtma ve sobalı ısıtma sistemlerinden hangisi kullanılıyorsa döşemenin buna göre belirlenmesi gerekir.

■ Döşemeden evvel zemin çok iyi temizlenmelidir. Kireç, harç bulaşığı kalmamalıdır.

■ Döşemeye başlamadan önce pencereler takılmış, boya badana işlemi bitmiş, duvar kağıdı yapılacak ise uygulaması bitmiş, perde kornişleri takılmış, kalorifer, elektrik, sıhhi tesisat denemeleri ve montajları mutlaka tamamlanmış olmalıdır.

■ Parkede kullanılan yapıştırıcı firmanın tavsiye ettiği ürün olmalıdır.

■ Parke döşeme işlemi bittikten sonra genleşme olacağından duvar kenarındaki gönye kesimi işleminin bir hafta sonra yapılması tavsiye edilir. Parke ile duvar kenarı boşluğu 2cm. bırakılmalıdır.

■ Döşeme ve kenar kesimi bittikten sonra kuru talaş serilip sistireden önce yedi gün bekletilmelidir.

■ Sistire işleminden sonra en ince sistire tozu ile duvar kağıdı yapıştırıcısı veya dolgu verniği karıştırılıp macun elde edip parke arasındaki boşluklar tamamen doldurulur. macunlar sertleştikten sonra ince zımpara ile zımparalanıp firmanın tavsiye ettiği dolgu verniği ve cila işlemleri yapılır.

■ Vernik ve cila işlemlerinin arasının birer gün arayla yapılması gerekir.

■ Son kat cila işlemi bittikten sonra bir hafta içeri girilmemelidir.